Vergide yeni dönem hazırlığı

MİTHAT YURDAKUL- Milliyet, üzerinde halen çalışmaların sürdüğü yeni vergi düzenlemeleri içeren yasa taslağının detaylarına ulaştı. Kabine ve AK Parti grubunda yapılacak değerlendirmelerin ardından nihai şeklini TBMM’deki müzakerelerle alacak düzenlemeye ilişkin taslakta,  pek çok başlık yer alıyor.

Taslak çalışmaya göre, beyana tabi gelirleri ile harcamaları arasında yüzde 20’nin üzerinde uyumsuzluk olan mükelleflerden özel gider bildirimi istenecek. Aradaki farkın izah edilememesi durumunda, fark üzerinden gelir vergisi alınacak. Mükelleflerin harcama ve gelirlerinin görülebilmesi için “mükellef hesap kartı” çalışması yürütülecek. Vergi mükellef kaydı bulunmayan bir kişinin lüks otomobil alması halinde harcamanın kaynağı için izah istenebilecek.

KAYIT DIŞILIĞINA İZİN YOK

Gelir ve kurumlar vergisinde ticari kazançlarda yıllara sari inşaat ve onarım işlerinde ödenen hakedişler ve istisnai bazı diğer ödemeler hariç, ticari nitelikte ödemelerde tevkifat yapılmıyor. Paketle KDV’de olduğu gibi kayıt dışılığın yaygın görüldüğü sektörlerde gelir ve kurumlar vergisine mahsuben tevkifat yapılabilmesi için Cumhurbaşkanı’na yetki verilecek.

SAVUNMA ALIMLARI

Milli Savunma Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Milli İstihbarat Teşkilatı için alınan uçak, helikopter, füze, silah, gibi malzemeler için sağlanan KDV istisnasından, alt yüklenicilere yapılan teslimatlar yararlanamayacak. Düzenleme, yeni ulusal güvenlik projeleri için geçerli olacak.  Savunma amaçlı araç-gereç, akaryakıt ve yağların ithalindeki KDV istisnası da kaldırılacak.

PLAKA VURGUNCUSU BEDELİNİ ÖDEYECEK

Gayrımenkullerdeki değer artışı vergisinde kapsam genişleyecek. Elde tutulan gayrımenkuller için 5 yıllık istisna süresi sadece bir konut için uygulanarak, diğer konutlar için iptal edilecek. Değer artışı kazançları için var olan istisna (2024 için 87 bin TL) kaldırılacak. Taksi plakalarının elden çıkarılmasından doğan kazançlardan vergi alınacak.

İNTERNET ALIŞVERİŞİ TAKİP EDİLECEK

KDV’de kısmi tevkifata giren yapım işleri, danışmanlık, yemek servisi gibi bazı hizmetlerden kurumlar vergisi de alınacak. E-ticaret platformları aracılığıyla gerçekleşen ödemelerden de vergi kesintisi yapılması için yetki düzenlemesi hazırlanacak. Kripto paranın vergilendirilmesinde iki alternatif üzerinde çalışılıyor. Bunlar; kripto alım satımlarından belli bir oranda (on binde 2) işlem vergisi uygulanması ve alım-satımdan elde edilen gelirden gelir vergisi alınması olacak.

KİRA VERGİSİNİ BANKA KESECEK

Konut kiraları bankalar aracılığıyla ödenecek, banka yüzde 20 stopaj kesecek. 2025’te yürürlüğe girmesi beklenen banka kira stopajında gelir beklentisi 40 milyar lira hesaplanıyor. Ev kirası elden ödenirse, evsahibinin yanı sıra kiracıya da özel usulsüzlük cezası kesilecek. Bu ceza asgari 7 bin 500 TL, azami 20 milyon TL olmak üzere, elden ödenen bedelin yüzde 10’u olabilecek. 

AKRABA IBAN’INI VERENE CEZA

Başkasının POS cihazını kullanan ya da başkasına POS cihazını kullandıranlara, tuttuğu defter türüne göre 90 bin liraya kadar ceza verilecek. Tüketiciye fatura kesmediği belirlenen satıcıya, ilk tespitte en az 30 bin lira ceza kesilecek. Vergi kaçağını ihbar eden vatandaşa verilen ödül, vergi kaybının yüzde 10’undan yüzde 15’ine çıkarılacak. Ödeme için yakınının IBAN’ını veren esnafa, asgari 30 bin TL azami 20 milyon TL olmak üzere işlemin yüzde 10’u kadar, hesabı kullanan ve kullandıran adına ayrı ayrı özel usulsüzlük cezası kesilecek.

SAĞLIK TURİZMİNDEN 698 MİLYON TL VERGİ GELİRİ

Yabancılara sağlık hizmetlerine sağlanan KDV istisnası kaldırılacak.  2023 rakamlarına göre, toplam işlem bedeli 24,1 milyar TL olan yabancılara sağlık hizmetlerinden istisnanın kaldırılmasıyla 698 milyon TL gelir hesaplandı.

ENGELLİ ARAÇLARINA ALTERNATİFLİ DÜZENLEME

Engelli araçlarının ÖTV istisnasında yeni model hazırlanıyor. İstisnadan yararlanma süresinin 5 yıldan 10 yıla çıkartılması, taşıtların verasetle geçişinde mirasçıların vergi ödemesinin yanı sıra, istisnanın kaldırılarak teşviğin sosyal yardım şeklinde yapılması, engellilerin gelir durumları ve alınacak taşıtların yerli olması gibi kriterlere göre nakit destek verilmesi de alternatifler arasında.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir