Okullarda Tasarruf Tedbiri: “Çay Makinelerini Kullanmayın”

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek tarafından açıklanan kamuda tasarruf tedbirleri kapsamında savunma ve güvenlik hizmetleri tasarruf tedbirlerinden muaf olacakken ‘eğitimde’ tasarruf hali enteresan olayların yaşanmasına sebep oluyor.

“SU ISITICISI VE ÇAY MAKİNESİ KULLANILMASIN”

Safranbolu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, okullara Kamuda Tasarruf Paketi kapsamında alınacak tedbirleri içeren bir yazı gönderdi. Müdürlükten gönderilen yazıda; kamu binalarında su ısıtıcısı ve çay makinesi gibi cihazların kullanılmaması, konunun kurum amirleri tarafından hassasiyetle takip edilmesi, azami tasarruf tedbirlerine riayet edilmesi ve gerekli denetimlerin yapılması istendi.

Gönderilen yazıya tepki gösteren Tüm Öğretmenler Birliği Sendikası Bursa İl Temsilciği açıklama yaptı.

“ÖĞRETMENİN ÇAY MAKİNESİNE GÖZ DİKMİŞLER”

Kamuda tasarruf paketinin Kaymakamlık ve Valilerin yarışına döndüğünün belirtildiği açıklamada “Patronlara, Meclis’e, saray bütçesine tasarruf diyemeyenler tasarrufu öğretmenin çay makinesini kaldırmakta buldu” diyerek tepki gösterildi.

Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi:

“Karabük /Safranbolu ilçesinde okullara gönderilen yazıda ‘Isıtıcı ve çay makinesinin’ kullanılmaması isteniyor. Fıkra gibi olay. Kamu emekçisinin, asgari ücretle geçinen milyonların lokma haline gelen ekmeğine dahi göz dikenler durur mu? Öğretmenin çay makinesine göz dikmişler. Kamuda tasarruf değil, eşit bölüşüm ve halk için bütçe istiyoruz. Anayasanın ve yasaların tanınmadığı, adil bir bölüşümün olmadığı bir düzende, tasarruf halka yönelik hizmetsizliğe ve işsizliğe dönüşür. Kabul etmiyoruz!

TASARRUFU HALKTAN YAPMAYIN

Buradan Bakan Şimşek’e sesleniyor. Krizin faturasını emekçiler değil patronlar ödesin.Bütçe paketleri gibi tasarruf paketleri de sermayeyi ve patronları gözetiyor. Bakan Şimşek’e Töbsen Bursa İl Temsilciliği olarak önerimiz öğretmenin çay ısıtıcına göz dikmek yerine; az kazanandan az, çok kazanandan çok vergi alınmasını, belli bir servet düzeyindeki zenginlerden servet vergisi alınmasını istiyoruz. Tasarrufu halktan yapmayın, zenginlerin halktan aldıklarını sömürdüklerini onlardan alarak süreci devam ettirin. Öğretmenlerimiz teneffüslerde çayını keyifle yudumlasın diye Töbsen Bursa İl Temsilciliği olarak Safranbolu İlçesindeki okullarda çay makinaları ne kadar elektrik faturası getiriyorsa sendika olarak karşılamaya da hazırız.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir